ahmet-usta

1978, İstanbul doğumludur. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Lisans diplomasını ikincilik derecesi ile aldı. 2007 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisans bölümünü başarıyla bitirdi.

1999 yılında medya sektörüne dijital oyun dergilerinde yazılar yazarak başladı. Akabinde PC World, Byte gibi dergilerde yazdı. Başta Infomag, Bloomberg Businessweek Türkiye, THY Skylife gibi dergiler olmak üzere pek çok yayında teknoloji editörlüğü yaptı. 2014 yılında kurumsal teknoloji alanında yayın yapan TechInside internet sitesi ve basılı dergisinin kurucuları arasında yer aldı ve Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. 2015 yılından itibaren Karar.com haber portalının tüm teknik kurulum ve yönetim aşamalarında ve 2016 yılında yayın hayatına başlayan ulusal Karar Gazetesinin tüm dijital koordinasyon süreçlerinde Teknoloji Koordinatörü olarak profesyonel hayatına devam ediyor.

Ahmet Usta aynı zamanda 2002 yılından itibaren görev aldığı tüm işletmelerin BT bölümlerini ve BT süreçleri içinde yer alan CRM, dijital yayıncılık, portal kurulumu, büyük veri gibi yenilikçi alanların yönetimini de üstlenmiştir.

Usta Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin girişimciliğin temel başvuru kaynağı olarak belirlediği Steve Blank ve Bob Dorf tarafından yazılmış The Startup Owner’s Manual isimli kitabını Türkçeye çevirmiştir. Kendisinin uluslararası teknoloji firmaları, yöneticileri ve konuları üzerine yüzlerce makalesi, analiz yazısı ve röportajı bulunmaktadır.

Usta evli ve iki çocuk babasıdır.