bilaleren

1977, İstanbul doğumludur. Lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde, yüksek lisansını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Enformatik Bölümü’nde tamamladı. Doktora çalışmarı için İstanbul Ticaret Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları alanını seçti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde teknoloji ve toplum, sosyal medya analizi, sosyal medyada içerik yönetimi, yeni medya ve toplum, medya ve teknoloji, internet sosyolojisi ve elektronik yayıncılık uygulamaları dersleri verdikten sonra halen İstanbul Medipol Üniversitesi’nde dersler vermektedir.

Mobil Teknolojiler ve elektronik yayıncılık üzerine projelerde çalışarak yazılımlar geliştiren Bilal Eren, halen bu dikey alanlarda çalışan “BizTim Bilişim Teknolojileri” şirketinin sahibidir.

Teknoloji, internet ve sosyal medyanın daha geniş anlamda dijitalleşmenin hayatımıza etkilerini gündem yapan “DijitalHayat.TV” sitesinin ve YouTube kanalının genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Aynı zamanda 2014 yılından beri her cuma TRT Radyo1’de “Dijital Hayat” isimli programı hazırlayıp sunmaktadır.

Ağırlıklı olarak teknoloji ve internet okur yazarlığı üzerine eğitimler ve danışmanlıklar veren Bilal Eren, Türkiye’de kamu ve yerel yönetimlere özel dijital okur & yazarlık eğitimleri veren Dijital Hayat Akademisi’nin kurucusu ve eğitmenidir.