”Meraklısına…” sloganı sosyal medyada bloglarla hayat buldu diyebiliriz. Envai çeşit konunun ilgilisi bir blog alanından tecrübelerini, çalışmalarını, dijital arşivini, becerilerini ya da çalışmalarını çoğu zaman maddi bir motivasyonu olmaksızın paylaşma aşkına paylaşıyor. Belki de tek motivasyon interaksiyon. Okuyuculardan gelen ilham verici, çeki düzen verici ya da talep içeren yorumlar… Bir tür ‘kazan-kazan’ durumu…

Oje bloglarından buji bloglarına neredeyse her ilgilinin bir şeyler bulabileceği sayısız sayıda blog var. Elbette geleneksel konular, magazin, yemek, moda, araba, dekorasyon, kişisel bakım ya da ulvi meseleler okunma oranı bakımından başı çekiyor. İnternetten evvel de oldukça ilgilisi olan fakat öyle pek de dergisi, televizyon programı, uzmanı olmayan bir alan bunların arasında hızla sıyrılıp yeni bir komünite yarattı : BLOGGER ANNELER ya da ANNE BLOGGERLAR.

Günümüzde yoğun iş hayatı, geniş aileden uzak olmak, bekar annelik gibi faktörlerin de etkisiyle ‘annelik sanatı’nın püf noktaları hiç şüphesiz ki google’da en çok aranan hususlar arasında. Liseden sonra evinden ayrılan, aile büyükleriyle coğrafi ve psikolojik olarak uzak kalmış olan, aile müessesesinden ve onun geleneksel bilgilerinden ziyade kariyeriyerine odaklanmış olan şehirli annelerin çocuk sahibi oldukları an karşılaştıkları ‘danışmansızlık’ hali büyük bir sektör yaratmış durumda. Anne bebek dergilerinden, uzman kitaplarına, psikolojik danışmanlardan eğitici videolara kadar pek çok malzeme ile çocuk bakımı ve çocuk yetiştirmeye dair sayısız fikir internette basit bir aramayla ulaşabileceğiniz bir külliyat. Anne bloggerların fonksiyonu ise bu bilgileri soğuk bir uzman görüşü ya da kaynaksız bir arama motoru sonucu olmaktan çıkarıp dostane, fikir teatisine açık, deneyimlere ve gerçek yaşamlara dayanan bir forma sokması.

Modern bir kadın dayanışmasının örneklerinin izlenebildiği anne bloglarında doğum anından ilk banyoya, beslenmeden günlük bakıma dair pek çok hayati konu detaylarıyla işleniyor. Kendilerini genellikle çocuklarının ismi ile yani Ayşe’nin annesi / Furkan’ın annesi formunda nitelendiren deneyimli ve paylaşımcı anneler anne adaylarının ya da yeni annelerin karşılaşabilecekleri olası sorunlar ve durumlar konusunda okuyucularını aydınlatıyor. Eskiden geniş ailelerde elden ele gezerek büyütülen, bakılan bebekler şimdi anne bloglarının tavsiyeleriyle yetiştiriliyor. Anne bloggerlar reel hayatta buluşmalar organize ediyor ve zaman zaman sosyal yardım kampanyaları için dayanışma içinde hareket ediyorlar. Van Depremi’nde bölgeye yapılan anne-bebek ürünlerinin bağışlarında aktif olarak yer aldılar.

Yeni medyada komüniteler ya da dijital aktivizim genellikle hacker grupları, politik topluluklar ya da hak savunucuları olarak görülmeye müsaitse de blogger anneler sessiz ve derinden yükselen güçlü topluluklar arasında görülüyor. Yeni nesil blogger annelerin eseri olacak. Onlara kayıtsız kalmamakta fayda var…