İnternet artık ekmek gibi, su gibi temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldi. Evdeyken, işteyken, okuldayken, trafikteyken her an akıllı telefonlarla dünyaya bağlanıyoruz. Gündemi her saniye yakından takip ediyor, internetten alışveriş yapıyoruz. Yani teknolojinin sunduğu uçsuz bucaksız fırsat ve konforla birlikte dijital bir dönüşüm yaşanıyor. Dünyada artık yaşayan insan sayısından daha fazla sayıda mobil cihaz mevcut.

Türkiye’de de durum farklı değil. TÜİK verilerine baktığımızda 2015 yılında on haneden yedisinin internet erişim imkânı olduğunu görüyoruz. Hanelerin yaklaşık yüzde 98’inde cep telefonu ya da akıllı telefon var. Düzenli internet kullanıcısı oranı ise yüzde 84. İnsanların internet kullanım amaçları arasında ilk sırada sosyal medya yer alıyor. Ülkemizde 40 milyon aktif sosyal medya hesabı var. İnternet kullanan bireylerin yarısından fazlası da e-devlet hizmetlerini kullanmış durumda.

Dünyada ve ülkemizde böylesine büyük bir dönüşüm yaşanırken yerel yönetimlerin bu dönüşümün kıyısında köşesinde kalması beklenemez. Yerel yönetim çalışanlarının zamanın ruhunu etraflıca kavrayabilmeleri için MBB Yerel Yönetim Akademisi altında bir program başlattık: Dijital Hayat Sertifika Programı. Tüm dersleri bir atölye mantığıyla hazırlanmış bu programda eğitmenler internetin başlangıcından günümüze gelişimini anlatıyorlar. On altı hafta sürecek ve belli periyotlarda tekrar düzenlenecek olan bu programda siber kültürden internet hukukuna, yeni medya okuryazarlığından nesnelerin internetine pek çok konu alanında uzman isimler tarafından anlatılıyor. Yerel yönetimlerin bu dijital devrim trenini kaçırmayacaklarına olan inancım tamdır.
                                                                                                                                                                      Recep Altepe
                                                                                                                                                 Marmara Belediyeler Birliği Başkanı