Yaşadığımız dönem, dijital dönüşüm değil de neden dijital devrimdir? Devrim olmasının üç temel sebebi vardır. Bunu açıklarken zaman, iş ve mesafe kavramlarında yarattılan büyük etkiler’den bahsetmemiz gerekir.

Birincisi zaman kavramındaki değişim. Günümüzde iş yeri, çoğu kimse için merkezi yer olmaktan çıkmış, evin  bazıları için işverenin bulunduğu ülkede bile olması gerekmeyecektir. Artık insanlar istedikleri yerde istedikleri gibi çalışabilmekte ve dünyada, sabah 9 – akşam 6 gibi klasik mesai saati anlayışı da ortadan kalkmaktadır. Senkronize zamanın dışına çıkınca yani zamanın değişimiyle beraber işin tanımı da değişti. Artık şirketler bizim zamanımızı daha çok çalmaya başladı. Dijital aygıtlarla daha kolay ve hızlı ulaşılabilir hale geldiğimiz için zaman kavramımız da esnekleşmeye başladı. Mesafe nasıl değişti? Önceden km ile ölçülen mesafe değişti , erişebildiğimiz coğrafyanın uzaklığı ve mesafesi arttı. Kullandığımız markaların menşei’lerine baktığımızda bunu daha iyi anlayabiliriz.

Bahsettiğimiz zaman, mekan ve mesafe değişmi bizi dijital okur yazarlık kavramına taşıyor. Dijital devrim ile beraber medyanın sağladığı olanakların yanısıra medyanın artan çeşitliliği ve bu çeşitliliğin  bireyleri etkileme gücü, medya okuryazarlığı kavramını ortaya çıkarmıştır. Peki İyi bir medya okur yazarı olmak için nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle dikkatinizi nereye verdiğinize odaklanın. Bunun en iyi yöntemlerinden bir tanesi meditasyon’dur. Diğer bir koşul eleştirel düşünceye sahip olun. Eleştirel düşünme, temelde sorgulama yapmayı gerektiren becerileri içeren bir düşünme biçimidir. Olayların nedenleri ve sonuçlarını geçerli ve güvenilir verilere dayandırarak açıklamaya çalışan ve temelde “neden” sorusuna yanıt arayan bir düşünme becerisidir. Ve sonuncu, olarak ağları iyi anlayın. Ağları iyi anlamak içiniz de, yaşadığınız ağlar neler? Arkadaşlarım kimler onların arkadaşları kimler ben bu ağda neredeyim sorusunu kendinize sorun.

Akıllı insanlar için internetin püf noktaları nelerdir? Sosyal medyayı kullanırken neler yapabiliriz nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle temelinizi iyi atmalısınız ve içeriği iyi beslemelisiniz. Bu temellerin başlıcaları, kullandığınız profil fotoğrafınızı ve kapak fotografınızı iyi seçmelisiniz. Eğer kişisel veya  ticari bir facebook sayfası açtıysanız , sayfanızı büyütmek ve popüler olabilmek istiyorsanız sayfanızın içeriğine ve konusuna uygun özgün profil ve kapak fotoğrafları seçmelisiniz.

İçerik canavarını beslerken iki yöntem mevcuttur. Birincisi içerik yaratabilirsiniz, ikincisi içerik derleyebilirsiniz. İçerik üretmek kisisel efor gerektirir ve bir uretim içerir. Eger derleme yöntemini seçerseniz bunun için de baska içerikler paylasabilirsiniz. İçeriklerinizi gönderirken bunun zamanlamasını iyi yapmalısınız. Bütün içeriği aynı zamanda yayınlamayın! İçerik canavarını Google Alerts, Ekşi Sözlük çesitli tool’ları kullanarak besleyebilirsiniz.

İçerik paylaşırken en onemli test paylaşım testi’dir. Eğer gittiğiniz restoranı..vs paylaşıyorsanız paylaşım testi o restoran tarafından geçilmis demektir. Bireysel paylaşımlar için de aynı şekilde düşünülebilirç

İçerik canavarını besleyen diğer bir yöntem ise popüler olan içerikleri bulmaktır. Halen trend olan şeyleri paylaşarak buna katkıda bulabiliriz. Bir platformda trend olan diğerinde olmamış olabilir. Bunun için de google trend gibi tool’lardan faydalanabiliriz. Unutmamak gerekir ki bazı ortak konular her zaman popülerdir. Arada bir bunları da kullanabilirsiniz. Sosyal medya’da özel günler hakkında paylaşım yapmak çok önemlidir. Anneler gününü iyi geçirmek için 10 tavsiye, Bayramın en popüler tatlıları gibi..

Sosyal medya kullanırken kısa ve net olmalıyız. Facebook ve Google+: 2-3 cümle, Twitter: 100 karakter’den fazla olmamalıdır. En fazla retweetlenen tweetler 30 karakter’den azdır. Twitter’paylaştıgınız özgün içeriği günde üç defa paylaşabilirsiniz.

Göz lokumu ekleyin! Tüm gönderiler fotoğraf video ya da grafik içermeli!etkilesimi iki katına çıkarmasını saglar.

Bulunabilir olun.Hashtag (Etiket) kullanın!

Kontrol Edin.Bunun icin Google Incognito kullanın. Girdiğiniz sitelerin kaydedilmemesi ve tam anlamiyla gizlilik sağlayan site gezme modu.

Halen uzun içerigi kaldırabilen yegane platform olan bloğunuza yatırım yapın, Kendi isminizle blog alın, orta uzun yazı formuyla komunite oluşturun! Kısa şeyleri sosyal medyadan, yorumlarınızı blog’dan paylaşın,Wordpress, Tumblr, vs gibi platformlar blog icin kullanabileceginiz en uygun araçlar’dır

Sosyal mesajın raf ömrü olduğunu unutmayın. Pinterest raf ömrü en fazla paylaşm patformudur. Sosyal medyayı doğru kullanıyorsanız illa ki birilerini kızdırıyor olacaksınız.

Sosyal medya diline hakim olun. Doğru stili kullanın, medya ekleyin, hashtag kullanın, her bir platformun kendi dili olduğunu unutmayın.Ve her yeni uygulamayı kullanmaya çalısın.

Paylaşımlarınız aynı şekilde kolayca paylaşılabilir olsun. Herhangi bir haberi yada paylaşımı kullanıcıya yük olmadan onların paylaşımına hazır hale getirmeliyiz.

Daha fazla takipçi için değerli, ilginç, cesur içerikler paylaşın. Kesinlikle takipci satin almayin.

Samimi , pozitif olun. Ya da susun. Diğerlerini olduğu gibi kabul edin. Farklı görüşler bir arada yaşayabilir. Troll mü var? Bloklayin ya da raporlayın , çekinmeyin!

Özetle Siz ağlarınızı göremiyorsunuz diye ağların size etkisini yok sayamayız.

5D3A4091