Gün geçtikçe dijital hale gelen dünyamızda interneti kullanarak içerik üretmek ve mevcut bilgileri etkili ve eleştirel bir biçimde değerlendirmek mümkün. Sadece bilgisayar kullanmayı bilmek yeterli değil bilgiyi etkin ve verimli kullanmak başarıya gidecek yolda önemli bir adım.

Tüm sosyal medya heasaplarında oluğu gibi Facebook hesaplarınızda da artık belli bir takipçi kitleniz olsa bile bunu iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Kafanıza esince paylaşım yapmak doğru değil, paylaşımlarınızı düzenli olarak ve mevcut kitlenizin ilgilendiği şeyleri paylaşarak etkileşimde bulunmalarını sağlamak daha doğru olacaktır. Yani sistemli ve düzenli gönderim önemli, böyle olmadığında da gönderilerinize ulaşan kitle az oluyor.

Aslında soyal medyada severek, belli bir taktik ve sabır ile hareket edilirse çok güzel içerik ve paylaşımlar ortaya çıkarabilirsiniz. 1 liralık bir bütçe ile bile harika sonuçlara ulaşabilirsiniz. Mesela 1000 kişi takipçiniz var o an içeriği gören 500 tanesi iyi bir reaksiyon gösterse organik büyüme oluşur. Bir anda tahmin bile edemeyeceğiniz bir boyuta gelebilir. Çok fazla para basılan içerik çok iyi olacak diye bir şey yok, hatta daha kötü bile olabilir. Yapılan işi bütçe ile eşleştirmek çok doğru değil tabi.

 

İçerik üretmekten ziyade içeriği yakalayacak kitleye ulaşıp o kitleyle paylaşımda bulunmak önemli olan. Artık kullanıcıların da seçimde bulunacağı mecralardayız.
Mesela bazı sitelere erişim sağladığınızda size yöneltilen anketler olabiliyor. Bunların hepsinin site mantığında bir yeri var. Hangi operatörü kullanıyorsunuz? gibi sorularla sizi tanımaya çalışıyorlar, ayrıca belli olaylara verilen tepkilerle neye nasıl yönlendirileceğiniz amaçlanıyor. Eşleşebileceğiniz kişi ve özelliklerine erişiminizi kolaylaştırmak amacıyla da çalışmalar yapılabiliyor. Böylece kimin neye ilgisi ve ihtiyacı olduğunu belirleyip gerekli anlarda kolay erişim sağlanması planlanıyor.

Sosyal medya paylaşımlarında önemli olan diğer bir husus, genel itibariyle kullanıcıların ilgisini çekebilecek içerikler kullanmak. Öncelikle paylaşılan içerikleri kendimiz beğenmeliyiz.

Bu mecralarda yoğunluğun olduğu saatler genel kitlenin katılımının arttığı 19.00 ve 21.00 saatleri arası diyebiliriz. Belli bir kitle için de gece yarılarına kadar devam edebiliyor.

Facebook, Twitter ya da Instagram hesaplarımızdaki beğenileri artırmak için ‘’bot’’ dediğimiz kodlardan oluşan sahte kişiler vardır. Sosyal medyada neredeyse sohbetleri, beğenileri, retweetleri ve yorumlarıyla gerçek insanlar gibi yaşıyor görünüyorlar. Gün geçtikçe de sayıları artmakta ama çok aşikar bir şekilde de kendilerini belli edebiliyorlar. Bot sahibi olmak belki çok kolay ama ne kadar gerçekçi olduğu tartışılır.