FB_IMG_1466198674277-1

E-ticaret, fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin, elektronik ortamda mal ve hizmetlerin internet üzerinden alım-satımı olarak tanımlanmaktadır.İnternet üzerinden sağlanan hizmet sayısı ve kalitesi son yıllarda oldukça artış gösterirken, en hızlı gelişen kanallardan biri e-ticaret ve alışveriş olmuştur.Günümüz büyük sorunlarından biri olan zamanı değerlendirmede tüm ihtiyaçlarımız için e-ticaret alışveriş siteleri çok önemlidir.

E-ticaret kısa sürede Dünya ekonomilerinin en önemli yapı taşlarından biri haline gelmiştir, bu kadar hızlı gelişmesinin sebeplerinden biri, yatırımcı firmaya sunduğu çeşitli avantajlardır. En temel avantaj, düşük işletme sermayesi ile daha geniş pazarlara açılma olanağıdır.Çalışan sayısının artması, tüketici kitlesinin genç ve mobil araçlara, internet kullanımına yatkın olması e-ticaret sitelerinin tercih edilmesinde önemli paya sahiptir. İnternet üzerinden yapılan alışveriş fiziki olarak yapılan alışverişleri geçmiş bulunmaktadır.

İlk e-ticaret ne zaman yapıldı?

Tarihte yapılan ilk e-ticaret neydi? Uzmanlar bu konuda tek bir fikir sunmasa da birçoğu ilk e-ticaretin uyuşturucu alışverişi olduğu konusunda hemfikir. The Guardian gaezetesine göre 1970’lerde Stanfordlu öğrenciler, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde okuyan diğer öğrencilere, Arpanet hesapları ve okulun yapay zekâ laboratuvarını kullanarak bir çanta dolusu uyuşturucu madde sattılar. Teknik olarak bir ağ kullanılarak yapılan ilk alışveriş bu olsa da 1994 yılında bir kişiye internet üzerinden pizza satan Pizza Hut, ilk e-ticareti gerçekleştiren şirket olma onurunu elinde taşıyor.

Türkiye’de e-ticaretin gelişmesinde, yayılmasında ve özendirilmesinde gittigidiyor.com, hepsiburada.com ve sahibinden.com uzantılı web sitelerinin büyük payı vardır.

Üstün koruma politikaları ve güvenlik sertifikaları ile e-ticaret siteleri en güvenli ticaret ve alışveriş noktalarından biri haline gelmektedir. Web sitesine gelecek olan ziyaretçilerin sayısı, ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama vakitler kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Ayrıca yasalarımızın koruması altında mesafeli satış sözleşmesi ile tüketici haklarını korumaktadır. Örneğin bir elbise satın aldınız ve olmadı o elbiseyi değiştirmek yasal olarak hakkınız, e-ticaret firmaları bu konuda yasaların yaptırımı ile tüketiciye son derece hassas davranmaktadır.

E-TİCARET AVANTAJLARI

 • Firmanın İnternet üzerinden müşterilerine ulaşabileceği 7/24 açık bir şubesi yani online dükkanı olur.( Özellikle gece saatlerde oldukça fazla alışveriş yapılmaktadır.)
 • Elektronik ortamda alışveriş süreci hızlı gerçekleştiğinden zamandan tasarruf sağlanır.
 • İnternet ortamında ürün çeşitliliği için mekân sıkıntısı olmadığından, müşteriye daha fazla ürün çeşidi sunulabilir. Bu sayede tüketici sayısı artmaktadır.
 • Müşteri kısa süre içinde pek çok ürünü inceleyebilir. Ürün kıyaslama imkânları oldukça fazladır.
 • Müşteri açısından sanal ortamında birden fazla alışveriş yapabileceği firma olduğundan rekabet nedeniyle düşük fiyata ürün alabilir.
 • Stok, ürün maliyeti, iş gücü, dükkân giderleri reel bir mağazaya oranla çok daha düşüktür.
 • E-ticaret sitesi açan bir firmanın marka bilinirliği artmaktadır. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde yapılacak çalışmalar ile dakikalar içerisinde yüz binlerce kişiye ürün tanıtımı yapılabilmektedir.
 • Fiziksel mağazalarda satılabilecek ürün sayısı aşağı yukarı bellidir. Ancak e-ticaret sitelerinde yapılacak bir kampanya, tanıtım ya da reklam ile 1 gün içerisinde fiziksel mağaza da 1 ayda yapılan satışlar gerçekleştirilebilmektedir.
 • Klasik bir mağaza sadece bulunduğu bölge içindeki müşteri potansiyeline hitap eder. Oysa e-ticaret firmaları için böyle bir sınırlandırma söz konusu değildir.
 • İnternet sitesi olan her işletme olmayan diğer işletmelere göre daha prestijli bir yapıya sahiptir.

Müşteri açısından avantajları;

 • Evden hızlı bir şekilde alışveriş yapma imkânı sağlar.
 • Ürün fiyat araştırması ve alım yapmak için harcanan ulaşım giderleri ortadan kalkar.
 • Ürün çeşitliliği içinde tercih yapma imkânı geniştir.
 • Ürün kıyaslama imkânları daha geniştir.
 • İstenilen ürün hakkında araştırma ve kullanıcı deneyimlerine ulaşmak kolaydır. Bu sayede ürün hakkında ilk elden gerçekçi bilgilere ulaşma imkânı sağlar.

Satıcı açısından avantajları;

 • Ürünlerini satabileceği 365 gün, 24 saat açık bir şubeye kavuşur.
 • Ürünlerini tanıtan bilgileri detaylı olarak sunabileceği online bir platforma sahip olur.
 • Stok yapmadan, ürün satışı yapabilir.
 • Depo, dükkân kirası, eleman, elektrik, su, telefon, fax vs. gibi gider kalemlerini ciddi oranlarda azaltarak kazanç sağlar.
 • Dünyanın her köşesinden sürekli ve yeni müşteriler kazanma imkânı yüksektir.

E-TİCARETİN DEZAVANTAJLARI

 • Satıcı ile müşterinin yüz yüze görüşerek birebir iletişim kurma imkânı yoktur.
 • Müşterinin satın almayı düşündüğü ürünü canlı görme, inceleme ve deneme imkânı yoktur.
 • İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde alıcılar kargo süresini beklemek zorundadır.
 • E-Ticaret sitenizin güvenlik açıklarının bulunması sitenizi kötü amaçlı yazılımların saldırısına maruz bırakabilir. Bu da satıcı açısından risk oluşturmaktadır.
 • İnternet alışverişlerinde geri iade reel bir mağazaya oranla daha yüksektir.
 • Online tüketiciler kredi kartlarını internette kullanmaktan çekinmektedir. Bu nedenle de sanal alışverişlerini genellikle tanınmış, güvendikleri firmalardan yapmaktadır.( Yeni e-ticaret firmalarının tanınmaları ve müşteri güvenini kazanmaları zaman alabilir.)
 • Müşteriler alışveriş yapmadan önce, Google ortamında fiyat araştırması yapmaktadır. Bu sebeple ürün fiyatlandırmasında rekabet gücünüz yoksa yaşam şansınız da yoktur.
 • Her internet sitesinde olduğu gibi e-ticaret siteleri de ilgi ister. İnternette satış yapabilmeniz için tanıtım ve reklam, arama motoru ve sosyal medya çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte siteniz yeni ürünler ile ya da eklenecek olan ürün tanıtım, reklam makaleleri ile güncel tutulmalıdır. E-ticaret sitesi açılır ancak herhangi bir çalışma yapılmadığı taktirde terk edilmiş bir site haline dönebilir.
 • Güvenli olmayan ve genel olarak ücretsiz olarak sunulan yazılımların kullanılması siteye zarar verebilir.

Başarılı bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmaz 5 özelliği;

1)İşe vitrinden başlayın

E-ticaret sitenizin tasarımında ana sayfaya ayrıca özen göstermeniz ve bu alanı en etkili şekilde kullanmanız önemlidir.

2)Kapsamlı bir ürün yönetimi gerçekleştirin

Ürün ile benzer ürünleri karşılaştırma imkanı tanımak da kullanıcıların karar verme süresini kısaltmakta önemlidir.

3)SEO çalışmasına özen gösterin

Arama motorları üzerinden müşteri potansiyelinizin markanızı keşfedebilmesi, SEO ayarlarınız sayesinde mümkündür.

4)Blog oluşturun

Anahtar kelime aramalarında öne çıkmanız için e-ticaret sitenizde bir blog’a yer vermeniz de son derece etkili olacaktır.

5)Mobil uyum sağlayan bir e-ticaret paketine sahip olun

Mobil cihazların yaygınlaşması, yalnızca e-ticaret siteleri değil tüm online platformlar için mobil uyumu olmazsa olmaz özelliklerden biri haline getirmiştir.

 

En Çok Alışveriş Yapılan iller Ve Ürünler

Türkiye’de en çok online alışveriş yapılan il nüfusu ve e-ticaretin gelişmesinden kaynaklı olarak İstanbul. E-ticaretin %30’u bu ilde gerçekleşiyor. İstanbul’u ise %11 ile İzmir, %8 ile Ankara takip ediyor. Bursa %4, Antalya %3, Kocaeli %3, Adana %2, Muğla %2 ve diğer illerde %1 yakın oranlar ile online perakende sektörünü destekliyor. En çok satılan ürün ise bilişim ürünleri. Bilişim ürünlerini sırası ile ayakkabı ve giyim sektörü, bilet, seyahat, yemek ve çiçek sektörleri takip etmektedir.

E-ticaret dünyasında başarıyı yakalamak sayısı gittikçe artan e-ticaret markaları arasında öne çıkmayı gerektiriyor. Bu da ; rakipleri geride bırakmayı sağlayacak pazarlama stratejileri oluşturarak ve profesyonel ekiplerle çalışarak mümkündür.

E-ticaret müşterileri için alternatiflerin gittikçe artış göstermesi ve bu noktada kullanıcıların bir e-ticaret sitesini tercih etmesi ve sadakat göstermesi ancak doğru yaklaşımı belirleyebilen ve e-ticaret sitesinde hedef kitlenin beklentilerini karşılayabilen markalar için mümkündür.

Olcay KIRIŞ

BAKIRKÖY İLÇE GENÇLİK KOLLARI TANITIM VE MEDYA BİRİM BAŞKAN YARDIMCISI