IMG_20160617_004652

Sosyal Medya bugün hepimizin hayatında önemli bir yere sahiptir.Her İnsanın ayrı ayrı bir çok sosyal medya hesabı bulunmaktadır.Bu sosyal medya hesaplarının en önemlilerinden biride instagram’dır.Önceleri instagrama baglanmak bu kadar basit ve kolay değildi,facebookun instagramı almasıyla birlikte tüm android telefonlarda instagrama rahatca erişilebiliyorbirazda instagramın nasıl bişey oldugundan bahsedelim.instagram fotograf paylaşıp yorum yapılabilen bir mecradır.instagramın bize faydaları olduğu gibi malesef zararlarıda fazlasıyla vardır,neredeyse sosyal medya ile birlikte tüm hayatımız değişti iyi ve kötü yönde.instagramda hayatımızı oldukça etkileyen ve değiştiren sosyal medya mecralarından sadece birisidir.instagrama iyi yönüyle bakmak gerekirse bir sürü faydalı işler yapılıyor ama malesef kötü şeylerde yapılabiliyor.

İyi şeylerden bahsedecek olursak instagram ile hayatımız renklendi çektiğimiz fotoğrafları sayfalarımızda paylaşıp beğeni ve takipçi alabiliyoruz.Gezdiğiniz, gördüğünüz yerleri fotoğtaf ile instagramda paylaşıp o yer hakkındaki düşüncelerini yazıp diğer insanların düşüncelerini şekillendirebildiği gibi o yerlere gidip gitmeyeceğini büyük bir ölçüde şekillendiriyor.mizahi anlamda ise komedi sayfalarını takip etmek yerine yeni bir sosyal mecra olan ‘vine’ fenomenlerinin sayfalarını takip edip kısa ve komik videolar izleyebiliyolar.eğer güzel ve gösterişli fotoğraflar çekebilen birisi iseniz zaten otomatik olarak takipçi ve beğenileriniz çoğalacaktır.bu çoğalma beklenenden fazla olduğu zaman fenomen haline gelebilir ve iyi bir kitle tarafından tanınan bir kişi olabilirsiniz.Hatta instagramda ‘tag’lara yazarak fotoğraflarımızın tüm Dünyaya ulaşmasını sağlayabiliyoruz.

Sıradan insanlar dahi kendi çektikleri fotoğrafları taglar sayesinde dünya çapında sergileyebiliyor.

instagram hayatımızda bir nevi ticaretide kolaylaştırdı. önceleri ticaret yapan insanlar ilk önce toptancılardan toptan mal alıp bir yer bulup o malları o yere dizip müşterinin o yere ( dükkan, hal, vs.) gelip beğenip almasını beklemek zorundaydı. instagram sayesinde o kadar uğraşmasına ve zaman kaybetmesine gerek kalmadı.Bir kullanıcı veya kurum satacağı malın fotoğrafını ve fiyatın sayfasından rahatca paylaşıyor ve bu paylaşımı saniyeler sonra yüzlerce, binlerce insan görebilip rahatlıkla şipariş verebiliyor.

Ve bu uygulamada zaman problemi yok.

Yok sabah kaçta açılıyor, akşam kaçta kapanıyor gibi problemler yok.

Bu uygulama sayesinde 7/24 istediğiniz zaman sipariş verebiliyorsunuz.

İnstagram alıcılarında hayatını çok daha kolaylaştırdı.

Normalde bir kişi birşey alacağı zaman çarşıya,pazara çıkıp saatlerce gezmesi gerekirdi veya dükkan dükkan mağaza mağaza gezip her rafa her reyona bakıp saatlerce zaman harcaması gerekliydi.

Ama şimdi instagram sayesinde telefon,tablet ve bilgisayar başında bir tıkla istediği mağazaya istediği kıyafete istediği aksesuara ulaşabiliyor.instagramda sadece giyim ve aksesuar ticareti yapılmıyor. aklınıza gelebilecek herşey, takı, saat cüzdan ve kemer hatta ve hatta yemek ,kurabiye ve pasta tarzı şeyleride bulmak oldukca mümkün.

instagramın kötü taraflarındanda bahsedecek olursak;

İnstagram insanlarımızı özelliklede gençlerimizi ve çocuklarımızı aşırı derecede asosyal yapıyor.sosyal bir mecra olmasına rağmen gençlerimizi ve çocuklarımızı aşırı derecede asosyal yapıyor.

Gerçi bunda bizim suçumuz büyük, sosyal medyayı nasıl kullanacağımızı tam anlamıyla bilmiyoruz ya aşırı derecede bağımlı olup bilgisayar başından kalkmak bilmiyoruz yada ömrümüz boyunca sosyal medyayla alakalı hiç birşey yapmıyoruz.aslında insanlarımız özellikle gençler ve çocuklar sosyal medya ile ilgili iyi bir eğitim alsalar gerçekten bilinçlenecekler ama bizim insanımız malesef eğitimden kaçan bir insan. İnstagram aslında yavaş yavaş bizim geleneğimizi ve kültürümüzü haberimiz olmadan öldürmeye başladı.

bizim dinimizde, örfümüzde, kültürümüzde komşusu aç iken tok yatan bizden değildi. lakin öyle bir nesil yetiştiki yediği yemekleri tatlıları anında hemen instagrama atıp paylaşıyor,

acaba bunları görüpte canı ceken olurmu, karnı aç olan varmı diye düşünmüyor.

bizim dinimizde, kültürümüzde analarımız eşlerimiz kardeşlerimiz namahrem kişilerin yanına çıkmazlardı. ama şuan bakıyorumda analar kardeşler kızlar instagrama her türden her pozdan şekilden şekile girerek çekildikleri fotoğrafları binlerce hatta on binlerce kişiyle paylaşabiliyor malesef.

işte instagram ve diğer sosyal medya mecraları bizim haberimiz yokken bizim kültürümmüzü, örfümüzü, adetimizi öldürmüş.

ve biz hâlâ bunun farkına varamıyoruz, belkide varmak istemiyoruz.

batının bize dayattığı şeyleri kabul edip onaylıyoruz peki hiç düşünüyormuyuz bu bize dayattıkları şey nedir bize faydası varmıdır diye?

bence düşünmüyoruz. batı aşkı özentiliği gözümüzü o kadar kör etmişki bunların hiç birini düşünmeden önemsemeden batının dayattığı şeylere balıklama atlıyoruz.

malesef ki batı hiç bir zaman bizim iyiliğimizi düşünmediği gibi şimdiki zamanda da iyiliğimizi düşünmüyor.sadece düşünür gibi gözüküyor.

sakın beni yanlış anlamayın, ben burada sosyal medyanın her daim kötü birsey olduğunu ya da her daim zarar verdiğini söylemiyorum.

sosyal medya hangi amaçla kullanılırsa o amaçla gider.

biz iyi amaçlarla kullnanlardan olalım. yalnız kendimizide fazla kaptırmamak  gerek. Unutmayalımki hayatımız sosyal medyaya bağlı değil ya da biz onun  esiri değiliz.

sosyal medyayı biz kullanalım onun bizi kullanmasına izin vermeyelim.

Eğer sosyal medya bizi kullanmaya başlarsa ne din kalır ne kültür ne örf ne adet kalır. batının gerçek amacı bizim sosyal medyayı değilde sosyal medyanın bizi kullanmasını sağlamak.

Yoksa bizim sosyal medya kullanıp kullanmadığımız batının pekte umrunda değil.

Batının amacı çocukken bizim milletimizi sosyal medya sayesinde asosyal bir nesil yetiştirip bizlerin her yönden ilerlemesini durdurmak.

Unutmayalımki bir milleti millet yapan en önemli unsur o milletin dini, örfü, ve kültürüdür.

kültürünü, örfünü, adetini bilmeyen bir nesil gelecek için hayatına yön veremez. hayatına yön veremeyen bir millet yok olma yolunda koşar adım ilerler.

Gençlerimiz ve çocuklarımız hatta biz bile iyi bir eğitimle sosyal medyanın amacını iyi bir şekilde öğrenip amaçlı bir sosyal medya kullanmalıyız.

 

ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN !

Muhammed Enes ÖVENÇ