TV’den sonra en geniş kitlelere ulaşabilen medya aracı olarak internette; geçmişte iz bırakmış, örnek olmuş, çığır açmış tüm içerikler, bu içerikleri süregelen tüketim alışkanlıkları, kabul olmuş iletişim değerleri ve içtihatlara internet kültürü diyoruz.

İnternet kültürü ülkeden ülkeye değişmez. Çünkü aynı araçları kullanıyoruz ve bölgesel dillerin değişimi biz büyük bir ayrıma sürüklemez.

Trend’in belli bir zaman içerisinde yükselmiş ve popüler olan, zamanın ruhundan ilham alan ve onu tanımlayan bir hali vardır. Her trend’e herkes aynı tepkiyi vermez ve trendler sadece popüler kültürden beslenmez.Alt kültürlerden de beslenebilir.Bir önceki kültüle mesafeli durabilir ya da eskisini kabullenebilir,benimseyebilir.

Alışkanlıklarda devrimsel değişim getiren yenilikler,kitlelerin ilgisini ayakta tutan, orijinal, basit, sürekliliği olan ve beklenmedik hareketler internette trend olur. Trendler asla önceden anons edilmez.

Trend belirleyiciler, değişime açık olan gruplar üzerinde etkisi olan, sadece yaratıcı değil, kitlelerin ilgisini ayakta tutanlar ve cesur kişilerden oluşur. Birey olarak 12- 24 yaş arasında yükselen içerik ve araçlara yön verenler bunların trend olmasını sağlıyor. Kurumlarda ise Big Data’yı iyi okuyabilen, duygu ve işin ruhunu hesaba katan’lar trend belirleyebilir.

Hashtag belirleyenler trend belirleyicisi değildir. Hastag belirleyenler homojen bir yapıya sahip olmadığı için yalan-gerçek ayrımı zorlaşmaktadır.

Viral ve trend’leri karıştırmamalıyız caps’ten trend olarak olarak bahsedebiliriz ancak bir caps’in yayılması trend değil viraldir.

Hangi araçlar ne kadar trend:

Untitled

Sosyal medya araçlarında trend olan bazı uygulamalar;

Periscope; Dünyayı başkalarının gözünden görmek düsturuyla yola çıkan ve Alex Pettitt tarafından kurulan perisope sayesinde herkesin canlı yayın yapabildiği bir özelliğe sahiptir.

Snapchat; Jeromejarre (Jerome Jarre): Fransız fenomen. İlk önce Vine’da farkedilmişti. Ama sonra Vine’da yayınlamayı bıraktı. Snapchat’e geçti. Tamamen yolculukları, yaşamıyla ilgili paylaşımlar yapıyor. GrapeStory diye bir ajans kurdu.

Kurumlar trend olan her mecrayı kullanmamalı. Birincisi iş gücü olarak ikincisi marka değerini düşünerek hareket etmelidir. Siz hiç snapchat üyesi belediye gördünüz mü?

Yeni mobil uygulamalarda Türkiye’den yeni girişimler yakından takip edilmeli, girişimcilerin sunumlarına bakılmalıdır.

Tüketiciler online platform’larda nasıl eğilimler gösterir? Öncelikle ürünün faydalarına bakar ( Ürünün amacı, ömrü, diğer ürünlerle uyumu, tasarrufu, Şikayet..gibi) sonra da rekabet koşullanını inceler ( Ücretli mi? Hangisi daha hızlı?Hangisi daha dayanıklı? Hangisine, ne zamandır güveniliyor? Soru / sorunlarıma ne kadar hızlı cevap veriyor?)

Tüketicilerin internetten beklentileri değişiyor. Artık hepimiz daha mobil olmak istiyoruz.

mobil

Teknolojinin gelişmesi iş yerlerinin çalışma kültürlerini de etkilemeye başladı. Daha önce duyduğumuz home office ( evde çalışma ) kelimesi freelance ( Bağımsız çalışma ) nin ilk basamağı . Kişilerin iş yerine gitmeyip evden çalışmaları ve bu çalışmayı istedikleri saat aralığında yapmaları bağımsız çalışma olarak adlandırılıyor. Freelancer’lara göre: İnternetin sosyal ağları iş arkadaşı kavramının dinamiklerini değiştirdi, İnternette iş bulmak çok kolay ve çalıştıkları bir kurum olsa bile buna ek internetten iş alıp yapabiliyorlar.

Sizi internete bağlayan her araç, internet kültürünün bir parçasıdır. Akıllı saatler,drone’lar,Ginger..vs

Nikola Tesla’nın 1898’de aldığı ve teleotomasyon diye tanımladığı insansız hava aracı patenti, bugünkü drone teknolojisinin temellerini oluşturan prensiplerden biri olarak görülüyor. Bu da drone’ların ilk etapta sivil kullanım için düşünüldüğünü gösteriyor. Bu drone’ların son dönemdeki kullanım alanları arasında, yangın söndürme,doğal yaşamı gözleme, tarım, havadan çekim yapma, deprem sonrası hasar ve radyasyon tespiti gibi çok sayıda farklı konu beliriyor.

Haritalamalara dair programlar yerel yönetimlerin dostu: Yandex trafik, İBB trafik: Dijital trafik polisi görevinde. Benzer bir altyapı gücüyle trafiğin sıkıştığı noktalarda sürücülere bilgilendirme mesajı gönderebilir, farklı yollara sevk edebilir. TripAdvisor: Turistlerin alışkanlıkları konusunda dönemsel ve eşzamanlı bilgiler alınabilir. Swarm: Doğru insanlara doğru duyurular için, buradaki reklam alanlarından ulaşılabilir ki bu örneğin twitter’a reklam vermekten çokdaha etkili olabilir. Google haritalar: İşaretleme, bilgilendirme..

Doğal afetler veya başka durumlarda, kişini durumundan endişelendiğinizde kullanabileceğiniz Google Person Finder, kullanıcılarına o kişinin adı ile arama yapma imkanı sunuyor. Yerel halk, sağlık kuruluşu, polis, haberciler veya herhangi birisi tarafından hakkında bilgi verilmiş olması durumunda kişiye ulaşabileceğiniz Google Person Finder, geçtiğimiz günlerde Facebook’un devreye soktuğu “Security Check” uygulamasının orijinalidir..

Özetle asla trend olmayacak şey ise interneti yasaklamaktır.