IMG-20160517-WA0037-01

Pek çoğumuz 1990 lar dan öncesine kadar İnternet’in adını bile duymamış olmamıza rağmen İnternet çağı ve adına ilham vermiş olduğu İnternet, bundan uzun zaman önce keşfedilmişti. Keşfedilmesinden kısa süre sonra sırasıyla üniversitelere, sosyal kuruluşlara, evlere ve ceplere girdi. Bizler her ne kadar İnternet öncesi yaşamı çok bilemesek de hepimizin büyüklerimizden duyduğu şeyler var. Onların da sürekli önceki hayatı dile getirmelerinde belli nedenler var. İnsanlar arasındaki samimi ilişkiler gibi. Çağımızı çepeçevre kuşatmış olan, bizlere göre tamamı ile olumlu, onlara göre de gereksiz olan  İNTERNET.

RTUK araştırmalarına göre  Türkiye, Avrupa’nın İnternet de en çok zaman geçiren ülkelerin başında yer alıyor. Bugün Türkiye’de 18 milyon akıllı telefon satıldığı tahmin ediliyor. Facebook’un aktif 1 milyara ulaşan kullanıcılarının 36 milyonu Türkiye’den. Benzer şekilde aylık aktif kullanıcı sayısı 215 milyona ulaşan Twitter ağında 11 milyondan fazla Türk kullanıcı bulunuyor. İnternet sayesinde Bir tıkla istediğimiz insana ve dünyada olup bitenlere ulaşabilir hale geldik. İletişim her zamankinden daha kolay. Bu açıdan İnternetin getirdiği avantajlar ve yararlar tartışılmaz. Akla ilk gelen sözcükler hız ve etkinlik. İnternet her şeyi o kadar kolay gerçekleştirebilir hale getirdi ki, her şey evde halledilebiliyor; İş, oyun, alışveriş, bankacılık işlemleri, oylama, eğitim, sohbet…  tüm bunların yanında insanlarımız üzerinde olumsuz etkisi, olumlu etkisinden çok daha fazla. En başta insanın sağlığı üzerindeki etkileri görülüyor. Günümüzde birçok hastalık fiziksel ve ruhsal olarak, İnsan ilişkilerini etkiliyor. Tüm gün hareketsiz ve izole bir şekilde internet de sörf yapan, bilgisayar oyunları oynayan ve sabahtan akşama kadar televizyon seyreden bir çok insan ailesinden, akrabalarından veya arkadaşlarından uzak kalıyor. Araştırmalara göre birçok insan sosyal medyada aktif olduğu halde dış dünyada konuşmakta iletişim kurmakta zorlanıyor. Bu da insanların ruh sağlığını önemli ölçüde yıpratıyor ve İnternete daha bağımlı bir hale getiriyor. Belirgin bir şekilde fark edilen sağlık sorunlarının dışında olumlu veya olumsuz İnternet şu beş hususta çok büyük değişikliğe sebep olmuştur

.1) Ülke sınırlarını ortadan kaldırmıştır.

2)Haber ve basın sektörünü değiştirmiştir.

3) Finans sektörü ve ticari ilişkileri değiştirmiştir.

4)Milli ve milletler arası siyaseti etkilemekte ve dönüştürmektedir.

5) Milli güvenlik ve istihbarat kavramını değiştirmiştir.

Bu hususlar olumlu yönde kullanıldığı taktirde Ülkeleri ve İnsanları Birbirine yakınlaştırıp, güzel ilişkiler meydana getiriyor. İnternet, adına siber zorbalık veya siber saldırı denilen kişilere, şirketlere, devlet kurumlarına zarar verici bir SAVAŞ sisteminin de temelini oluşturmaktadır. Para/finans kısaca ekonomi güvenlik/ milli güvenlik meselesi her geçen gün daha çok tartışılmakta ama özellikle başta ABD olmak üzere hacker’lar üzerinden “tavşana kaç tazıya tut” modeli pek çok ülke tarafından yürütülen politika olmaya devam ediyor.

Sonuç olarak  İnternet Bilim, sanat, edebiyat, siyaset, sosyal alanlarda büyük gelişmeler sağlandı. Fakat İnternet öncesi hayata baktığımız zaman da sosyal ilişkilerin, insanlar arası diyaloğun, sağlığın daha iyi olduğunu görebiliriz. İnternetsiz bir dünya yaşamı çok zor hale getirecektir. Eğer doğru bir şekilde kullanmayı öğrenirsek insanlık için faydalı olacaktır. Eğer gerekli önlemler alınır ise, Eğer gerekli önlemler alınır ise, İnternet’in zararlarından kurtulup, sadece yararlarından faydalanılabilir.

ESRA YAVUZ

BEYLİKDÜZÜ TANITIM MEDYA BİRİM BAŞKANI