eyup-ugurluelDikkat Çekmek Gerek!

İçerik, dijital pazarlamanın en önemli parçalarından biridir. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, araçlar ne kadar atarsa artsın, tek bir gerçek değişmiyor: Kaliteli içeriğe ihtiyacın artışı. Bu bakıma net bir şekilde ifade etmek gerekirse; içeriğin iyi bir içerik olarak lanse edilebilmesi için sahip olması gereken en önemli özellikte içeriğin viral yani paylaşılabilir olmasıdır. Bu yazıda paylaşılır bir içerik oluşturmak için bazı ipuçlarını vereceğim.

Paylaşılabilir İçerik Oluşturmanın İpuçları

  • Özgün İçerik

İyi bir içeriğe sahip olmanın yolu içeriğin özgünlüğünden geçer. Sadece firmalar açısından ele almak doğru değildir. Hem firmalar hem de bireyler açısından kopya içeriklerle başarı beklemek hayalden öteye gidemeyecektir. Emek harcanarak oluşturulmuş özgün içeriklerin arama motorlarında yükselmesi ve daha fazla kitleye ulaşma olasılığının artması firmaların kazanımlarını arttıracaktır.

  • Etkili Başlık Atmak

Dikkat edilmesi gereken ve içeriğin yaygınlaşmasını sağlayan kurallardan birisi de içeriğin tıklanabilir olmasıdır. Etkileyici bir başlıkla insanların dikkatini çekme yoluna gidilebilir. Örneğin bir sanatçının cezaevinde bir konser vermesini ele alacak olursak. Bu içeriği oluştururken en önemli husus içeriğe en uygun başlığın atılması olacaktır. “Sanatçı Tarkan Cezaevinde Konser Verdi.” yerine, “Tarkan Cezaevine Girdi” demek haberin tıklanma ve okunma sayısını minimum 5 katına çıkaracaktır. Tabi bu başlıkları atarken işin dozunu iyi ayarlamak gerekmektedir. Bu sayede içeriğin tıklanma olasılığı ve bu bağlamda daha çok insana ulaşma olasılığı arttırılabilir.

  • Eğlenceli ve Bilgilendirici Olmak

İnsanların içeriğinize tıklamasıyla her şey hallolmuş olmuyor. Eğer içeriğinizin başlığı müşterilerin dikkatini çekerek onları içeriğe yönlendirmişse içeriğin de başlığını bütünleyecek ölçülerde olması gerekir. Yani başlık ile içerik arasında uyumun iyiliği müşterilerin firmaya olan güven ve tavırlarını etkileyici niteliktedir. İçeriğinizin değerli olabilmesi için ya insanları eğlendirici ya da gerekli bilgileri sunabilmesiyle yakından ilgilidir. En iyi içerikler her iki özelliği de barındıran içeriklerdir. E-ticaretle ilgilenen bir firma sadece ürünlerini anlatan makaleler yazıyor ise o firmayı takip eden kitle belli bir süre sıkılacaktır. Genel olarak ele aldığımızda sadece ürün tanıtımı yapmak doğru bir karar değildir. Aynı zamanda hedef kitlemize hikayeler anlatmak ve onların günlük hayatlarında işlerine yarayacak bilgiler sunmak kitle ile markanın bağını kuvvetlendirecektir.

 

 

  • Duygusal Bağ Kurmak

Bir okuyucu bir içeriği paylaşmak istiyorsa onunla duygusal anlamda bağ kurmalıdır. İçerik onu mutlu ederse paylaşabilir, içerik onu şaşırtırsa paylaşabilir veya daha farklı duygularla bu içeriği paylaşmaya gidebilir. Önemli olan duygusal anlamda okuyucuya hitap edebilmektir.

 

  • Paylaşılmasına Yardımcı Olmak

İçeriğin başarısını etkileyen en önemli faktör tabi ki içeriğin paylaşılabilir olmasıdır. Yayınladığınız içeriğin sonunda mutlaka sosyal paylaşım sitelerinin “paylaş” butonlarının bulunması gerekir. İnsanların içeriğinizi paylaşabilmeleri için içeriğinizden heyecan duymaları gerekmektedir. Sosyal medya paylaşım butonlarının eklenmesi, paylaşımın artmasına yardımcı olacaktır.

  • SEO Uyumlu Olması

Bu devirde SEO’yu görmezlikten gelme gibi bir lüksümüz kesinlikle yoktur. Yayınlayacağınız içeriğin Google arama motoruna da uygun olması son derece önemlidir. İçeriklerde mutlaka anahtar kelimeler detaylıca analiz edilmelidir. Anahtar kelime içerikte, başlıkta ve meta açıklamalarında geçmelidir. Anahtar kelimeleri analiz eden onlarca seo aracı ve cms sistemler için eklentiler bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde işinizle doğru orantılı olarak en çok aranan kelimeleri bulabilir ve bunlara uygun başlıklı makaleler yazabilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için aşağıdaki linkler mutlaka işinize yarayacaktır.

Yılın Arama Trendleri

https://www.google.com.tr/trends/

Anahtar Kelime Araçı

http://keywordtool.io/

 

  • Tasarım ve Yaratıcılık

Oluşturduğumuz içeriğin başarısını tek başına içeriğin iyi olması ile sağlanacağı fikri doğru değildir. Aynı zamanda etkili bir görsel ya da göz yormayan net tasarımlar gerekmektedir.

  • En Uygun İmaj Boyutlarını Kullanın

Tüm platformların belirlediği bir uygun imaj boyutu vardır. Özellikle hedef kitleniz üzerinde olumlu etki yaratmak istiyorsanız bu boyutları dikkate almanızı gerekmektedir. Görselliğin ötesinde sosyal medyada paylaştığınız imajın gerekli mesajı verebilmesi için imajın tamamının düzenli bir şekilde gözükmesi önemlidir. Sosyal medyada etkileşim sonuçlarını iyileştirmek için imajlara önem verilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Twitter’ın yaptığı son araştırmalar gösteriyor ki imaj içeren tweetler diğerlerine göre %35 daha fazla retweet ediliyor. Benzer sonuçları Facebook’ta da görüyoruz. İmaj içeren paylaşımlar diğerlerinin 2 katı ve daha fazla etkileşim alıyor. Linkedin’e baktığımız zaman oran daha da yükseliyor; imaj paylaşımları metinlerden 5 kat daha fazla ilgi görüyor. Bu yüzden göze hitap eden ve tek seferde tıklamadan bile görselin tamamını kitleye göstermeye olana sağlayan doğru boyutlarda kullanıldığına emin olmak gerekiyor. Aşağıda 2016 yılına ait sosyal medya imaj ölçülerine göre içeriklerinizi oluşturmalısınız.

Facebook

Kapak Fotoğrafı: 851×315 px

Profil Fotoğrafı: 180×180 px

Uygulama Görseli 111×74 px

Bağlantı Görsel 1200×928 px

Paylaşılan Görsel 1200×1200 px

 

Twitter

Kapak Fotoğrafı: 1500×500 px

Profil Fotoğrafı: 400×400 px

Paylaşılan Görsel 1024×512 px

 

Google+

Kapak Fotoğrafı: 2120×1192 px

Profil Fotoğrafı: 250×250 px

Paylaşılan Görsel 800×1200 px

 

LinkedIn

Kişisel Hesaplar İçin:

Kapak Fotoğrafı: 1400×524 px

Profil Fotoğrafı: 400×400 px

Şirket Sayfaları İçin:

Kapak Fotoğrafı (min) 646×220 px

Şirket Logosu 200×200 px

Gruplar:

Grup Logosu: 100×50 px

 

Pinterest

Profil Fotoğrafı: 600×600 px

Pano Görseli: 222×150 px

 

Instagram

Profil Fotoğrafı: 110×110 px

Paylaşılan Görsel: 1080×1080 px

 

YouTube

Kanal Fotoğrafı: 2560×1140 px

Profil Fotoğrafı: Google+Fotoğrafı

Video Görseli: 1280×720 px

 

Faydalı içerikler oluşturmak istiyorsanız bu adımları göz önünde bulunmanız yararınıza olacaktır.

 

Eyüp Seha UĞURLUEL

İBB İSTANBUL DİJİTAL MEDYA A.Ş.

Kurumsal İletişim Uzmanı