Sosyal Medya, Web 2.0 ile birlikte tek yönlü bir bilgi paylaşımından, karşılıklı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına geçmemizi sağlayan mecradır. Aynı zamanda zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz karşılıklı diyalog ve paylaşımlarımızı yaptığımız yerdir.
Sosyal medyada bir profil fotoğrafı nasıl olmalı acaba? Bizden çok fazla bir şey yansıtmasına gerek yok aslında . Kurumsal ya da bireysel hesaplarımız vardır, önemli olan en fazla 3 tane özelliğimizi anlatan bir detay ile kendimiz hakkında bilgi vermektir.

Twitter Bio’muzu oluştururken nelere dikkat etmeliyiz?
Twitter gibi sosyal mecralarda kendimizi tanıtabileceğimiz alan profil fotoğrafımızın altında yer alan kişisel bilgiler bölümüdür. Burada çok şey yazmamız gereksiz olduğu kadar karşı taraf içinde dikkate alınmayacaktır . Diğer kullanıcıların sizi takip edip etmeme kararını vermeden önce ilk bakacağı alan bu bölümdür . Hatta işe alımlarda bile artık sosyal medya hesaplarından inceleme yapıldıktan sonra kişiler eleniyor ya da değerlendiriliyor . Farkında değiliz belki ama Twitter’a yazdığımız kişisel bilgiler gerçekten büyük önem taşımakta. Bu bilgileri avantaja ya da dezavantaja çevirmek ise kendi elimizde .

Twitter örneği üzerinden gittik ama aynı şey Facebook için de de geçerli . Bir siyasi parti logosunu da profil fotosu olarak kullanmak insanların sizin için ön yargılı olmasına sebep olabilir, kendi ideoloji ve felsefemizi başkaların gözüne sokarcasına kullanmak doğru olmayacaktır.
Kurumsal hesapların paylaşımlarına baktığımızda hep açılış ya da tören gibi klasik paylaşım örneklerini görüyoruz.Yapılan paylaşımlardan da anlaşıldığı üzere rahat içerik paylaşılamıyor. Bu sebeple Kurumsal hesaplarda paylaşılamayan içerikler bireysel hesaplarda paylaşılmakta. Zaten Kurumsal hesap ile bireysel hesaplar birbirine benziyorsa sorun var demektir.

Kimler gerçek dışı bilgileri paylaşır? Bu sorunun cevabı önemli, bu kişiler radikal siyasi görüşü olan insanlardır bu bir doktor, profesör ya da siyasetçi de olabilir. Gerçek dışı bilgiyi troller de paylaşırlar bunu zevk ve eğlence için yapanlar vardır.

Bazı trollerin profil fotoğraflarından ve içeriklerinden gerçek dışı bilgiler paylaştıklarını anlarsınız. Sordukları sorulardan da sizi bir oyunun parçası haline getirmeyi amaçlarlar. Kimin trol olup olmadığını iyi bilmek gerekiyor aksi taktirde sordukları sorulara vereceğiniz cevap ya da paylaşımlarını beğenmeniz onları amacına ulaştırır, sizi de onların oyununun bir parçası haline getirir.

yalcinari 1 (9)

Mesela kendi sosyal medya hesaplarından bir anda onlarca içerik paylaşan hesapları takip etmeyi çok tercih etmeyiz , içeriğin az ve sürekli olanı makbuldür. Az ve sürekli olmalı , uzun yazı için blog, paragraf ya da fotograflı yazılar için Facebook, paylaşmak istediğiniz güzel fotograflar için Instagram 30 saniyelik video için Twitter ,30 saniyeden fazlası için YouTube kullanılmalıdır.

Profil fotoğrafımız beş yıl öncesi çekilmiş eski bir fotoğrafımız olmamalı, belli aralıklarla profil fotoğrafımızın değiştirilmesi o hesabın yaşayan bir hesap olduğunu gösterir ki bu da önemlidir.

Hashdag sosyal ağlarda bir sözcük ya da sözün başına diyez işareti (#) eklenerek oluşturulur. Belirlenen etiket altında herkesin birbirinin paylaştığı mesajları görmesi sağlanır. Sosyal paylaşım mecralarında istediğiniz her sözcük ya da sözü bu şekilde diyez işaretiyle yazarak o etiket altında kişileri bir araya getirmeyi sağlar.

Aynı içeriği hem Facebook, hem Twitter hem de Instagram da paylaşmak yanlıştır. Bu sizi takip eden kişiler için de çok sıkıcı olacaktır. Kurumsal hesabı yönetiyorsanız içerik paylaşımlarında yazım kurallarına dikkat etmekte fayda vardır.
Sosyal mecralarda kişilerle kavga ederek bir sonuca ulaşıldığı bu zamana kadar görülmemiştir. Bazen sosyal medyada kişiler birbirlerinin mahremiyet sınırlarına girebiliyor. Hesaplarımızı kullanırken paylaştığımız şeylerin beğenilmesini ya da retweet edilmesini istemek gereksiz bir durumdur bazen bu takipçilerinizin de sizden sıkılmasına sebep olabilir.

Paylaştığımız her şeyin internet üzerinden isteyen kişi tarafından paylaşılabileceğini de unutmamalıyız. Mesela çok deyimli bir sosyal medyacı da olsanız internette sosyal mecralarda hata yapmamanız gibi bir durum söz konusu değildir .Attığınız bir tweet sonrası, tweet içeriğinize yönelik olumsuz bir olayın meydana gelmesi kişilerin sizi o olay karşısında linç etmesine sebep olabiliyor. Bazen ne yaparsanız yapın bir an zamanlama hatası olabilir . Toplumsal trajik anlarda yapacağınız paylaşım içeriği önemlidir yoksa kendinizi bir krizin için de bulabilirsiniz.

Bu olaylar karşısında yaptığınızın hata olduğunu düşünerek özür dileyebilirsiniz ama bunun da bir ölçüsü olmalı, uzun sayfalarca detaylı bir içerikle özür dilemek takipçi sayınızda eksilmeler den ,tekrar linç edilmenize kadar gidebilir.Bu nedenle özür dilenecekse de sade ve samimi olması yeterli olacaktır.
Başarılı bir sosyal medya yönetiminin püf noktası dışarıdan içerik paylaşmaktır, sadece kendi içinde kendi kurumunun içeriğini paylaşmak yeterli değildir. Mesela bir belediyenin asfalt çalışması, açılış törenleri, yaptığı yeni bir çalışma için takip edilmesi yeterli bir neden değildir .

yalcinari 1 (6)

Gündelik hayatta tüketilebilecek ve kişiye fayda sağlayacak içerikler de olmalı. Kurum dışında paylaşımlar olursa daha etkili olacaktır yani dışarıdan içerik paylaşmakta önemlidir. İnsanların gözüne hoş gelen kısa videolar olabilir mesela kar ile oyun oynayan bir panda videosu paylaşılabilir, başka bir çok göze hoş gelen ilginç paylaşımlar da yapılabilir.
Bazen içinde bulunduğumuz mekan ya da ortamlardan çok güzel viral ortaya çıkabiliriz buna güzel bir örnek olarak bir vatandaşın çektiği ‘’Üzerinde Güneş Batmayan Otobüs Hattı 500T’’ videosu güzel bir paylaşım olmuştur.

Dezenformasyon, yanlış veya doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak yayılan bilgidir. Bu gibi bilgileri paylaşmakta yanlıştır. Sürekli dezenformasyon haberleri paylaşan kişiler bunu olumsuz da olsa isteyen kişidir.
Mesela internette sizinle ilgili bulunan yanlış bir bilgi ciddiye alınmayıp cevap verilmemesi de kişilerin o habere inanmalarını sağlar ki böyle durumlarda gerçek olan bilgi paylaşılmalıdır. Bunu yaparken de habere karşı alınan tepkiler ve geri dönüşümler ve bunu yapan kişilerin niteliği de önemli.
Çünkü hiç gerçekleşmemiş olaylar gerçek yaşanmış gibi yansıtılmaya çalışılıyor. Maalesef patlamayan bombaların ve sanal alemin egemenliği altında yaşıyoruz.

Sosyal medyayı yönetecek kişilerin sadece interneti çok etkin ve iyi kullanması yeterli değildir bilmesi gereken çok şey vardır dini değerler, siyaset, politik, kültür, sosyoloji gibi toplumsal meseleleri iyi bilmeli ve bunu yaparken de severek yapmalı. Bu kişilerin belli eğitim programlarına katılması kendilerine çok şey katacağı gibi vizyonlarına da yön verecektir.