12391919_1640192122913917_9137279936701596661_n

Öncelikle Twitter nedir? sorusunu cevaplayalım.Kişilerin veya kurumların o an ne yaptıklarını, kendileriyleilgili haberleri, hissettiklerini ve düşüncelerini kısa mesajlar halinde paylaştığı bir platformdur. Kısacası bir sosyal mesajlaşma platformu olarak da düşünebiliriz. Twitter fikri ilk olarak 2006 Jack Dorsey tarafından küçük bir proje grubunun iletişimini sağlayacak bir SMS servisi olarak ortaya çıkmış. Twitter’da gönderebileceğiniz mesajlardaki 140 karakter sınırı buradan geliyor.

Twitter’ın ne olduğu hakkında az çok fikir sahibi olduk. O

halde Twitter ne işe yarar? sorusunu cevaplayalım. Twitter

kişilerin/kurumların kendileriyle ilgili düşünce ve haberleri 140 karaktere sığacak mesajlar halinde paylaşmaya yarıyor. Bu kısa mesajlara tweet deniyor. Mesajlarınızda resim ve videolara linkler (bağlantılar) ekleyerek onları da takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Çoğu haberleri ilk önce Twitter üzerinden duyup, severek takip

ettiğimiz hesapların neler yaptığını neler düşündüğünü ilk önce Twitterdan öğrenebiliriz. Dünya ve Türkiye gündeminde neler konuşuluyor ve hatta diğer bütün ülkelerin en çok hangi konu hakkında ne konuştuğunu Twitterdan öğrenebiliyor. Böylelikle Kişilerin anlık ve hızlı olarak haber almaları değişti artık daha hızlı biçimde haber ve gündemdeki başlıkları burdan takip edebiliyoruz eskisi gibi 19.00 haberlerini beklemek yok. Özellikle yaşanan Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak toplanabilme, eylem yapabilme ve arkadaş edinebilmek çok mümkün. İnsanlar artık buradan tanışıp buradan arkadaşlıklarını yönetiyorlar. Siyasi olarak insaların tezlerini çürütüp eleştirisel yazılara buradan cevap veriliyor.

Gezdiğiniz, Gördüğünüz yerleri fotoğraf ile Twitterda paylaşıp

o yer hakkındaki düşüncelerini yazıp diğer insanların

düşüncelerini şekillendirebildiği gibi oraya gidip gitmeyeceğini büyük bir ölçüde şekillendiriyor. Mizahi anlamda ise eskisi gibi şaka videolarını gösteren kanalları izlemek yerine mizahi paylaşım yapan kullanıcıları takip edip bir çok video ve gifleri buradan takip edebiliyorlar.

Televizyon reklamı dışında artık kurum ve kişiler yaptığı

işlerin reklamlarını ve satışlarını Twitterdan yönetip Twitterdan siparişlerini alıp ödemelerini ise kapıda ödeme seçeneği yaparak insanların hem kolay hemde güvenilir alışveriş yapmalarını sağlıyorlar.

İş mülakatlarında, kişinin Twitter hesabına bakılarak karakter

analizi gerçekleştirildi ve firmanın kriterlerine uyup uymadığı değerlendirilerek işe alım sağlandı. 140 karaktere sığdırılarak dış dünyaya aktarılan pek çok görüş, kişinin başının belasına girmesine yol açtı. Başta resmi kurumlar olmak üzere, kişi-gruplara yönelik olarak hakaret içerikli paylaşımlar kişinin mahkemeye gitmesine dahi yol açtı.

Problemi olan kullanıcılar sorunlarını Twitter üzerinden

paylaştılar. Retweetler ve Favlar aracılığıyla, sorun

kullanıcıdan kullanıcıya yayıldı. İnsanlar sesini yükselterek,

yetkililerin sorun karşısında harekete geçmelerine sebep oldu.

“Twitter Fenomeni” kavramını meydana getirdi. Sıradan insanlar, attıkları tweetler ile binlerce kişiye ulaştı, milyonlarca kişi tarafından tanındı.

İnsanlara Hayvan Sevgisi Aşıladı. Başta kedi, köpek olmak üzere insanların hayvan sevgilerinin artmasında büyük rol sahibi oldu.Kesintisiz, anında ve çoğunlukla da en doğru bilgiyi bize sağladı. Birçok olay bazında televizyon, internet aracılığıyla öğrenemediğimiz bilgileri bize aktardı.

Dünya gündemi “Trending Topic”de belirlendi. Problemi olan

kullanıcılar sorunlarını Twitter üzerinden paylaştılar.

Retweetler ve Favlar aracılığıyla, sorun kullanıcıdan kullanıcıya yayıldı. İnsanlar sesini yükselterek, yetkililerin sorun karşısında harekete geçmelerine sebep oldu. İnsanlar, hashtag (#)kavramını hayatlarının her alanında uyguladılar. Yazdıkları herhangi bir yazının altına konunun anlatmak istediği ana başlık şeklinde ifadelerini aktardılar.

Genel olarak Twitter hayatımızı kolaylaştırıp, hızlı biçimde

işlerimizi ve düşüncelerimizi yapmaya sağladığı gibi mizahi

anlamdada gelişmemizi sağladı.

Genel olarak Twitterın faydalı değişimlerinden bahsettik mağlefes twitterin her ne olursa olsun kötü – zararlı yönleride vardır.

Bir nevi modern dedikodu merkezidir. Eskiden erkekler kahvede, kadınlar evlerin önünde buluşup dedikodu yaparlardı şimdi Twitter’da buluşuyorlar. İnsanı sığlaştırır. Derinlikli bir şey yazamazsın, 140 karakterle her şeyi anlatman gerekir.

Edebiyatı öldürür. Kimse edebi bir kitap okumuyor, onun yerine edebi kitaptan seçilen tweetleri okuyor.

Günahı arttırır, sevabı azaltır. Burada yapılan gıybetin, hakaretin, iftiranın haddi hesabı yok. Ara sıra kan arayan çıkıyor, yardım ederseniz sevap olur o kadar.

Okuma alışkanlığını ve kitaplarla ilişkileri bozar. Burada tivit okunuyor diye kimse kitap okumuyor. Artık kitap okurken bile bu kitap kaç tweet eder diye bakanlar var.

Psikolojiyi bozar. İnsanlar burada sürekli sahte isimler alıp, sahte kimliklere bürünüyorlar. Bir hesaptan küfür ederken, diğer hesaptan hayır hasenat yapmaya çalışıyorlar. Bu da ciddi bir kişilik bozukluğuna neden oluyor.

İnsanlar arası iletişimi bozar. Artık kimse kimsenin yüzüne bakarak konuşmuyor. Herkes elindeki telefonda kim ne tivit atmış bakarken, ara sıra da karşıdaki ne diyor diye bakıyorlar.

Kişilik dengesini bozar. En çok RT edilen tweet, en çok FAV edilen tweet, en çok takipçisi olan kişi olmak için kıyasıya bir yarışın olduğu yerde denge olmaz. Neden son attığım tivit RT almadı diye uyuyamayan, neden takipçiler beni bıraktı diye antidepresan kullananlar hızla arttı.

İnsanı asosyal yapar. Çoğu Twitter fenomeni asosyal tiplerdir. Normal iletişim kuramaz, doğru düzgün iki kelimeyi bir araya getirip konuşamaz. Toplum içinde konuşamayan bir kişinin bir milyonluk takipçisine her gün 140 karakterlik nutuk çekmesi ve baba laflar etmesi insan doğasının dengesini bozar.

Egoyu şişirir, insanı megaloman yapar. Bir tweet ile ünlenen ve aniden yüzbinlerce takipçisi olan bir kişinin, bu alemde kendini kral sanması çok normaldir. Fenomen olan bir kişinin normal hayatta görmediği ilgiyi ve iltifatı burada görmesi, pek hayırla sonuçlanmıyor.

Twitter hem sosyal çevremizde iyi-yararlı yönleri olduğu gibi kötü-zararlı yönleride olmuştur bu tamamen kişinin kendi kullanımına bağlıdır nasıl kullanmak istiyorsa öyle kullanır.

Yüşa Furkan ÖVENÇ