Biz kullanıcılar olarak, iletişimin dışında en çok yaptığımız şey video izlemek ve müzik dinlemek .Medya tüketimi denildiğinde aklımıza ilk gelen tüketici kitlesi ise yeni nesil elbette. İletişim araçlarının hepsini en hızlı şekilde kullandıkları gibi, değişen sosyalleşme kültürleriyle birlikte medyayı da hızlıca tüketiyorlar. Hatta internetsiz bir yaşam onlar için hiçbir anlam ifade etmiyor.

Bilgisayar başındaysanız genellikle video izliyor, müzik dinliyor ya da nereden neyi, nasıl alırım? derken bir fiyat araştırması içinde kendinizi alışveriş sitelerinde bulabiliyorsunuz, sonra bir bakmışınız ki zamanınızın çoğu sosyal medyada geçip gitmiş. Rakam olarak belirtmemiz gerekirse her gün ortalama 7.5 saatimiz sosyal medya tüketimiyle geçiyor.

YouTube kanalı bu erişimlere ulaşmak için en çok ziyaret edilen sitelerden biri haline geldi . Kişiler artık ilgilendikleri konular ile ilgili öncelikle videolarını izlemek istiyor, bu anlamda YouTube çok verimli bir şekilde kullanılıyor. Facebook ‘da bile YouTube paylaşımları yapılıyor. Video konusunda en iyi sitenin YouTube olduğunu artık herkes biliyor. Facebook da bunun farkına varmış olmalı ki YouTube‘u yerinden etmek için kolları çoktan sıvamış.

Kim bu YouTube kullanıcıları ?

• % 63’ü kadarı 18-34 yaş aralığındaki kişiler
• %49 ‘u çocuğu olan ebeveynler
• %42 ‘si üniversite mezunu olanlar
• %53’ü üst ya da orta seviye sosyo ekonomik grup olarak nitelendirdiğimiz kesim

Mesela, başarılı bir site olan sokakroportajları.com bu işin en önemli sırrının samimiyet olduğunu ve roportaj yaparken kişi ayırt etmeksizin, karşınızdaki kişiye değer verdiğinizi hissettirerek soru sorulması gerektiğini vurguluyor. Böyle olunca karşınızdaki kişi de samimi cevaplar veriyor ve ortaya olması gereken organik bir röportaj çıkıyor. Bir iş karşılıklı olarak zevk alınarak yapıldığında anlam kazanıyor. Değerlendirme aşamasında da konusuna göre keyifli ve eğlenceli olanlar paylaşılıyor.

Gün geçtikçe video içerikleri daha da önem kazanmaya başladı, paylaşımların daha da artmasıyla birlikte izleyici kitlesi de arttı. Videolar bir haber ya da bir tanıtım kaynağı olarak daha çok tercih edilir oldu.

Önceden nasıl ki her firmanın bir web sitesi olması gerekiyordu, şimdi de her markanın bir YouTube kanalının olması şart ama bunu sadece olsun diye değil de, hitap ettiği çevreye daha verimli içerikler paylaşarak erişebilmek amacıyla kullanmalı .
Bireysel olarak bakıldığında da aynı şeyi düşünebiliriz, paylaştığımız videolar yararlı, komik, belli bir kitleye ulaşabilecek nitelikte ve içeriğine uygun başlık altında paylaşılmalı.

İçerik hazırlarken doğru kitleye ulaşmak önemli. Birçok farklı kitleyi bir içerikte birleştiremezsiniz. Mesela organik videoların izlenme oranı daha fazladır, yapılan videolarda içeriklerin başarısı izlenme oranına yansımakta.

IMG_2654

Diğer bir güncel konu da kurumların gönderdiği toplu mesajlar. Hangi kesim bu mesajları dikkate alarak okuyor acaba? Bunların sonuçları  denetlenmeli ki ona göre uygulama devam etmeli ya da değiştirilmeli .Sonuçta bu iş için belli bir bütçe ayrılıyor ve bir çok insan bu mesajları okumadan siliyor. Her kitleye aynı içerikle ulaşılması doğru değil derken bunu anlatmaya çalıştık aslında.

Son zamanlardaki popüler içeriklere baktığımızda yeni nesilin kırılganlığıyla barışık içeriklere daha çok ilgi gösterdiğini fark ediyoruz. Çünkü bu tarz içeriklerde samimiyet ön planda, iyisiyle kötüsüyle ne varsa paylaşımdan kaçınılmıyor.

Kurumsal olarak bir YouTube kanalınız varsa logonuz önemli, sizi temsil eden bir logo tercih etmelisiniz . Ana sayfanızdaki içeriklerin düzeni ve erişimi belli bir stratejiye göre ayarlanmalı, kişiler bu kanala girdiklerinde beklentilerine karşılık bulmalı. Mesela başlığına bakarak açtığı videoda çok farklı bir içerikle karşılaşmamalı . Paylaşacağınız video içeriğinin başlığı ile içeriği birbirini tamamlamalı, başlığı farklı, içeriği farklı olduğunda bu insanlara da güven vermeyecektir. Doğru başlık, kişilerin istediği video içeriğine erişimini de kolaylaştıracaktır.

Her YouTube kanalı izleyicisine göre video çekiyor, buralarda gerçek insanların kontrolleri mevcut .Ev hanımlarına video çekenler onların öncelikli değerlerine dikkat ediyor, çocuklar için video çekenler de aynı şekilde bunu çocuklar izleyecek diyerek videosuna dikkat edebiliyor. Sayısını bilmediğiniz anlamsız bir çok içerik üretmektense, az ama faydalı bir içerik üretmek en güzeli.